26
ŘÍJ

Patero doporučení chytrého rádce nemovitostí. Jak se chovat v novostavbě.

Je skvělé nastěhovat se do nového bytu, jehož historii začnete psát vy, noví majitelé.
K novému bytu je ale třeba přistupovat tak, abyste se vyhnuli potížím, které by vám mohly nové bydlení hned na začátku znepříjemnit.

Co tedy dělat, abyste se nepříjemnostem vyhnuli?

1. Větrat, větrat a ještě jednou větrat

Zdi novostaveb několik měsíců vysychají, a proto je v nových domech více vlhka než ve starších stavbách, nicméně izolace je velmi kvalitní a nová okna skvěle těsní… Co dělat, abyste předešli zvýšené vlhkosti, která díky dobrým izolačním vlastnostem novostaveb nemá kam odcházet? Je potřeba ve zvýšené míře větrat – v prvních měsících výrazně více, než jste byli zvyklí ve svých předchozích bytech.

Co může způsobit nedostatečné větrání?

a) orosená okna, plíseň na zdech, stropech a podlahách,

b) prasklý vnitřní parapet (stékající kondenzovaná voda z oken se vsákne do parapetů, které nabobtnají a prasknou),

c) plošně vystouplé krátké spoje na dřevěné nebo laminátové podlaze,

d) vytlačené (odlepené) soklové lišty.

2. Přemýšlet nad rozmístěním nábytku

Laminátová nebo dřevěná podlaha pracuje a vlivem vlhkosti a tepla se mírně pohybuje. Když podlahu zatížíte v protilehlých stranách místnosti, může se vyboulit a začít vrzat.

3. Respektovat, že stěny novostaveb pracují

Může to vypadat divně, ale u novostaveb je relativně velká pravděpodobnost, že drobně popraskají omítky. Je to kvůli sedání objektu nebo také například změnami teplot.

4. Nepodceňovat běžné servisní úkony

Může se například stát, že Vám přestanou svítit nouzová svítidla ve společných prostorech chodby bytového domu. Je to tím, že jejich baterie je potřeba vždy jednou za čtvrt roku vybít, aby se udržela jejich maximální kapacita.

5. Správně využívat zařízení v bytě

Je možné, že v bytě cítíte zápach z digestoře. Příčin může být několik. Například má někdo v jiném patře na stejné stoupačce vzduchotechniky silnější digestoř, než určuje Manuál uživatele bytu. Řešením je, když si nainstalujete elektricky ovládanou těsnou zpětnou klapku. Při zapnuté digestoři také může docházet k profukování vzduchu ze zásuvek, vypínačů, z instalační šachty, případně se neudrží balkonové dveře zavřené na balkonovou pojistku. Příčinou je podtlak způsobený digestoří. Otevřete okno na ventilaci, a je po problému.

Zpět