05
LED

ROSENÍ SKEL - Díl 2. Pokračování

…pokračování z předchozího Dílu č.1

Proč ale k rosení dochází pouze ve spodní části skla? Vždyť materiál skleněné výplně je v celé ploše stejný! Důvodem je právě nižší povrchová teplota daného místa. Příčin snížené povrchové teploty je několik.

První z nich je nedostatečné omývání skla prouděním teplého vzduchu, ke kterému v místnosti přirozeně dochází. Můžeme mít obálku domu (vnější obvodové stěny, okenní a dveřní výplně) maximálně těsnou, přesto při vytápění ohřívaný teplý vzduch způsobí proudění. Většinou se otopná tělesa umisťují pod skleněné výplně právě z důvodu omezení rosení a větší tepelné pohody v místnosti. 

Důležité je uvědomit si, že rosení na chladných površích nelze zabránit. Můžeme ho ale částečně nebo dokonce úplně omezit.

Omývání skla teplým vzduchem v jeho spodní části výplně může bránit vybavení domu jako jsou záclony nebo závěsy stažené za otopné těleso, dlouhé záclony a závěsy před otopným tělesem zamezující proudění, nos parapetní desky přesahující do místnosti, stažené vnitřní stínící prvky - žaluzie a rolety,  květiny na parapetní desce a podobně. Pro zlepšení situace doporučujeme přemístit nebo upravit vybavení tak, aby se proud teplého vzduchu dostal až ke skleněné výplni v její nejnižší části.

Omývání může bránit také příčné dělení skla poutci nebo částmi rámu. Rosení se tedy neobjevuje pouze v nejnižší části křídla, ale logicky po jeho výšce v nejnižších částech skleněných tabulí.

Dalším důvodem rosení je tepelný most v místě zasklívací lišty.

Tepelným mostem je ta část konstrukce, které má značně zhoršené tepelně - technické parametry (snáze vede teplo) než její okolí.

Tepelný most vzniká při nedodržení zásad zapuštění skla do rámu nebo při použití nevhodného materiálu distančního rámečku.

V ideálním případě by mělo být sklo zapuštěno do rámu více než 10 mm. Při tomto zapuštění je omezen tepelný tok přes okrajové spojení skel a v místě nad zasklívací lištou se již nachází zasklení s tabulemi oddělenými prostředím vzácného plynu.

Distanční rámeček je také tepelným mostem. V současnosti se na trhu objevují tři materiály distančních rámečků: hliníkový, nerezový a plastový.

První jmenovaný, hliníkový, je dnes již zastaralý a má jasně nejhorší tepelně - izolační parametry. Pokud Vám výrobce nabízí hliníkový distanční rámeček, je to jen z důvodů úspory a očekávejte možné problémy s rosením. Jeho tepelná vodivost se pohybuje okolo 150 W/(m.K)

Nerezový rámeček je na tom s tepelnou vodivostí lépe - cca 15-20 W/(m.K).

Nejlepší volbou pro omezení okrajového rosení je tzv. teplý plastový rámeček. Jeho materiálových podvariant je několik od plastového rámečku potaženého nerezovou fólií až po sklolaminát nebo extrudovaný silikon. Tepelná vodivost nejlepších plastových rámečků je přibližně 0,19 W/(m.K) a v případě jejich použití, dokáží zlepšit povrchovou teplotu oproti hliníkovému až o 3°C.

Posledním důvodem je poloha okna vzhledem ke světovým stranám. Na severní, severozápadní nebo severovýchodní straně objektu bude jistě vnitřní povrchová teplota skla nejnižší a k rosení skla zde bude docházet ve větší míře.

Na závěr je důležité si uvědomit, že i při použití nejlepších materiálů na trhu, výplních orientovaných na jih a zajištění co možná nejlepších podmínek k jejich omývání teplým vzduchem, se okna mohou rosit, pokud nebudeme udržovat vlhkost vnitřního vzduchu na přiměřené úrovni. Předpokládá to samozřejmě dostatečné a správné větrání, které je popsáno v našem článku Jak správně větrat! Například při teplotě vnitřního vzduchu 21°C a relativní vlhkosti 80% (což v řadě domácností s těsnými okny není výjimkou) dochází ke kondenzaci při povrchové teplotě skla 17,4°C.

Zpět na blog