15
SRP

Jak se bydlí ve Skandinávii

Skandinávská architektura je souhrnným pojmem pro architekturu dánskou, finskou, švédskou, norskou a islandskou. Severské země Evropy mají osobitý styl v bydlení, který se odráží zejména v jejich blízkém vztahu k přírodě a charakteru krajiny, která má na architekturu velký vliv. Tyto země jsou z velké části pokryté lesy, zejména Finsko, které je také zemí tisíců jezer. Fjordy a strmé vodopády jsou zase charakteristické pro Norsko či Švédsko. Island s Dánskem mají společný ostrovní charakter své země. Pro všechny tyto národy jsou typické lesní a vodní plochy, které vytvářejí jedinečné přírodní prostory a odráží se tak i v bydlení už po staletí.

Ze skandinávských zemí pochází velká řada významných architektů, kteří mají tak jako všichni Skandinávci silný vztah k přírodě, který se promítá i do architektury. V architektuře se klade velký důraz na přírodní materiály, splynutí
s krajinou, na minimalismus a na vkusné designové kousky, které interiér příjemně oživí. Tyto pojmy pouze potvrzují vžité tvrzení, že je tato architektura kvalitní a šetrná ke svému okolí.

Naše bydlení by mělo odpovídat i našemu životnímu stylu,abychom se doma cítili opravdu jako doma.Skandinávská architektura uspokojí zejména ty z nás, kteří mají kladný vztah k přírodě a nenašli se ve venkovském stylu. Se severskou architekturou se můžeme setkat i u nás a to zejména se skandinávskou interiérovou architekturou. Základem jsou materiály ve světlých barvách, které do prostoru vnesou maximální množství světla, kterého je ve Skandinávii během roku nedostatek. Dále zde dominují přírodní materiály, dřevo, kámen a sklo. Tento interiér kombinuje tradiční s moderními materiály, najdeme zde i svíčky a přírodní tkaniny, které pomáhají k docílení příjemného a hřejivého domova. Severské země jsou také známé i svým designovým a nadčasovým nábytkem, kterým se zdobí nejeden interiér typické skandinávské domácnosti a je dnes dostupný i u nás.

Skandinávský styl je nadčasový, jednoduchý a zároveň velice útulný, a tak uspokojí nejednoho z nás.

Zpět na blog